Monitorování farmakokinetiky biologických léčiv u idiopatických střevních zánětů

04/2018

MUDr. Karin Malíčková; prof. MUDr. Milan Lukáš, CSc.

Klinické a výzkumné centrum pro střevní záněty, ISCARE I.V.F. a.s., a 1. LF UK, Praha Ústav lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK a VFN, Praha

 

SOUHRN

Článek přináší přehled možností monitorace biologické léčby u pacientů s idiopatickými střevními záněty. Biologická léčba monoklonálními protilátkami je formou imunoterapie, která využívá specifické vazby monoklonálních protilátek na cílové proteiny nebo jiné buněčné struktury. Cílem je potlačení probíhající zánětlivé reakce a následného poškození tkáně. Monoklonální protilátky vykazují interindividuální variabilitu protizánětlivého účinku, nežádoucích reakcí a také rozdílný metabolismus a odbourávání v těle pacienta. Monitorování sérových koncentrací léčiv a protilátek může jednak přispívat k individualizaci léčby a dávkování, a tím k její celkové optimalizaci, ale představuje také přístup, který může snižovat náklady na finančně velmi náročnou léčbu.

 

KLÍČOVÁ SLOVA

idiopatické střevní záněty, biologická léčba, terapeutické monoklonální protilátky, terapeutické monitorování léčiv

 

SUMMARY

Current review aims to provide an overview of objective measures for biological treatment monitoring of patients with inflammatory bowel disease. Monoclonal antibody therapy is a form of immunotherapy that uses monoclonal antibodies to bind specifically to certain proteins or cells which is aimed to reduce inflammatory response and minimalized of tissue damage. A monoclonal antibodies exert an interindividual variability in their efficacy and side effects and also various metabolism and clearance in patients bodies. Biological monitoring of serum drug levels and antibodies to these drugs allowing for individualized prescription and dose adjustments may lead to therapeutic optimization and reducing the cost of these expensive therapeutic modality.

 

KEY WORDS

inflammatory bowel disease, biological treatment, therapeutic monoclonal antibodies, therapeutic drug monitoring

 

 

Celý článek je dostupný pouze pro předplatitele

Staňte se pravidelným odběratelem našeho časopisu Revue Farmakoterapie...

 

VÍCE O PŘEDPLATNÉM