Prof. MUDr. Josef Kautzner, CSc., FESC
Pokud se jen trochu věnujete vnitřnímu lékařství a kardiologii, nemůžete neznat profesora Josefa Kautznera. Pokud se dostáváte do kontaktu přímo s arytmologií, znát ho musíte, protože je v tomto oboru v České republice již mnoho let jedním z hlavních hybatelů všeho dění.
Profesor Kautzner se narodil 9. listopadu 1957 ve Vlašimi. Původně zvažoval studium stomatologie, ale nakonec vystudoval všeobecné lékařství na Fakultě všeobecného lékařství (nyní 1. lékařské fakultě) Univerzity Karlovy v Praze a promoval v roce 1983. Postupně získal atestaci prvního a druhého stupně ve vnitřním lékařství a atestaci z kardiologie. V roce 2001 se stal docentem a v roce 2005 byl jmenován profesorem pro obor vnitřní lékařství.
Jeho profesní kariera začala na II. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a po 2,5 letech strávených klinickým výzkumem v St. George’s Hospital v Londýně začal v roce 1996 pracovat jako specialista v oboru elektrofyziologie na Klinice kardiologie Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze. V roce 2001 se stal jejím přednostou a v roce 2021 přednostou Kardiocentra IKEM.
Ve své práci se specializuje na invazivní léčbu srdečních arytmií – katetrizační ablace – a léčbu implantabilními přístroji. Přehled jeho vědecko-výzkumné činnosti je působivý. Doposud publikoval přes 400 článků indexovaných v PubMed, jeho H-index je 67, počet citací v literatuře přes 31 000. Je autorem 7 monografií a 55 kapitol v odborných knihách. Byl hlavním vyšetřujícím nebo členem „steering committee“ celé řady významných mezinárodních studií. Byl hlavním řešitelem několika úspěšných grantových projektů a členem panelu grantových agentur.
Jeho věhlas sahá daleko za hranice České republiky. Je držitelem titulu Fellow of the European Society of Cardiology, členem Evropské asociace srdečního rytmu (European Heart Rhythm Association, EHRA) a Evropské kardiologické společnosti (European Society of Cardiology, ESC). Dále je řádným členem americké Heart Rhythm Society a čestným členem několika evropských národních asociací srdečního rytmu. Byl členem výboru ESC, členem výboru EHRA a pracoval řadu let v programovém výboru ESC i EHRA. Byl prezidentem mezinárodního kongresu Europace 2005, který se konal v Praze. Z ocenění je možno zmínit stříbrnou medaili ESC, Libenského medaili České kardiologické společnosti a Zlatou medaili České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.
Je zvaným řečníkem mezinárodních kongresů, postgraduálních kurzů a konferencí zabývajících se kardiologií. Vedle klinických a vědeckých úspěchů jsou nesporné jeho schopnosti organizační. Již 26 let je hlavním organizátorem tradiční a mezinárodně velmi uznávané edukační akce Prague Rhythm, které se každoročně zúčastní zhruba 350 odborníků na intervenční arytmologii z celého světa. Tato akce za poslední dvě dekády výrazně přispěla k zavedení nových technologií a postupů katetrizační léčby poruch srdečního rytmu. Z českých akcí, na jejichž organizaci se profesor Kautzner podílí, lze například zmínit Kardioakademii, každoroční sérii seminářů RoadShow IKEM, cykly seminářů Den otevřených dveří nebo edukační sympozia Škola arytmií.
V neposlední řadě je třeba připomenout jeho roli učitele a proktora, kdy pomáhal provádět intervenční arytmologické výkony snad po celém světě. Z osobního pohledu musím také zmínit zásadní roli, kterou sehrál při tvorbě programu katetrizační léčby komorových arytmií. Tyto výkony zachránily život mnoha pacientům.
Od roku 2018 je předsedou správní rady Nadačního fondu Srdce, který si klade za cíl rozvoj moderních trendů v léčbě srdečních onemocnění a který se podílí na financování studijních pobytů mladých lékařů na špičkových pracovištích v zahraničí.
Volný čas, kterého už moc nezbývá, věnuje profesor Kautzner rodině – ženě Daně, dvěma dětem a vnoučatům. Je vášnivým fotografem a milovníkem výtvarného umění a hudby. Má rád dobré jídlo a dobré víno. Sílu k práci čerpá v běhání. Při svých cestách na kongresy bere běžecké boty vždy s sebou, a pokud jste ranní ptáče, můžete ho v okolí hotelu potkat. Stačit mu ale asi nebudete.
Kdyby nebylo jeho nápadů a energie, česká arytmologie by zdaleka neměla ve světě takové dobré jméno, jaké bezesporu má. Svou osobností, šíří svého záběru a „tahem na branku“ je profesně nepochybně velmi inspirujícím vzorem, kterému se bude velmi těžké vyrovnat.
Pro pacienty se srdečními arytmiemi už udělal dost a mnoho ještě určitě udělá. Každopádně výrazná stopa, která po něm nejen v ČR v arytmologii zůstává, bude patrna ještě po mnoho nadcházejících let.
Doc. MUDr. Petr Peichl, Ph.D.
Klinika kardiologie IKEM, Praha