Úvodník 04/2024

04/2024

 

Vážené kolegyně, vážení kolegové, milí přátelé,

stalo se již tradicí, že v časopise Farmakoterapeutická revue vychází blok zaměřený na interní medicínu. Vybrali jsme pro Vás články, které, doufám, splní Vaše očekávání, protože jsou aktuální, praktické a postihují novinky ve vnitřním lékařství, které se objevily v klinické praxi v tomto roce. V současné době, kdy se jednotlivé obory interní medicíny vysoce specializují a je vedena velká diskuse o celistvosti vnitřního lékařství, jsem rád, že ke komplexnímu pohledu na pacienta můžeme přispět výběrem článků z celé řady interních podoborů. Přejeme si, aby články byly stručné, protože nemáme v této hektické době mnoho času na klidné čtení, chceme, aby byly aktuální, protože vývoj v jednotlivých medicínských oborech jde nesmírně rychle dopředu, chceme, abychom pacientům rozuměli, nejen je léčili, ale abychom také věděli, proč je takto léčíme. Co je důležité pro léčbu našich pacientů, je to, abychom se rychle dokázali orientovat diferenciálně diagnosticky. A to je myslím to, co nás v klinické praxi nejvíce trápí. Zkušenosti přicházejí s léty praxe, ale také se stálým vzděláváním se, k němuž patří i četba odborné literatury. Postavení internistů není bohužel v současném systému ideální. Většina mladých lékařů se rozhoduje pro specializace v malých oborech a pro vlastní širokou internu jich zůstává málo. Vzhledem k jejich nedostatku stále hledáme cesty, jak udržet a rozvíjet povolání internisty.

Velmi aktuální je článek o novinkách v revmatologii. Prof. Šenolt se zaměřuje na diagnostiku a léčbu onemocnění pohybového aparátu. Přináší přehled nejnovějších poznatků o revmatoidní artritidě, spondyloartritidách, revmatické polymyalgii, obrovsko- buněčné arteriitidě a systémových onemocněních pojiva, jako jsou systémový lupus erythematodes, systémová sklerodermie, idiopatické zánětlivé myopatie, a o systémových vaskulitidách. Zaměřuje se především na nová léčebná doporučení.

Docentka Karetová se věnuje polyvaskulárnímu pacientovi. Polyvaskulární aterosklerotické postižení se vyskytuje cca u 20 % nemocných s ischemickými symptomy a je silným prediktorem akutních ischemických příhod. Poznatky o těchto nemocných a přínosu zejména intenzifikované antitrombotické a hypolipidemické léčby se odvíjejí především ze studií, do kterých byli zařazeni nemocní s ischemickou chorobou srdeční a také s ischemickou chorobou periferních tepen.

MUDr. Radvan popisuje nové léčebné možnosti u plicní embolie. Základem léčby málo rizikových a středně rizikových pacientů je antiko agulační terapie. Reperfuzní léčba, dosud založená na vysoce účinném, ale značně rizikovém podávání systémové trombolýzy, je v posledních letech doplňována o intervenční metody.

Profesor Vítek si položil otázku, zda se máme obávat elevace jaterních enzymů. Jaterní testy jsou důležitými markery jaterních onemocnění, ale současně i významnými prediktory kardiovaskulární i celkové morbidity a mortality. Prevalence je v ČR velmi vysoká a je žádoucí snižovat aktivity jaterních enzymů, a to jak režimovými opatřeními, tak farmakoterapií.

MUDr. Flekač představuje moderní přístup k léčbě diabetes mellitus 2. typu. Tento přístup je založen na antidiabetické terapii glifloziny a inkretiny s prokázaným kardiorenálním benefitem. Důraz je kladen především na komplexní léčbu pokrývající všechny ovlivnitelné faktory progrese diabetes mellitus 2. typu, komplikace a komorbidity.

Zda máme převádět seniory s fibrilací síní dobře kompenzované warfarinem na přímá antikoagulancia popisuje profesor Bultas. Vychází ze studie FRAIL-AF, jejíž výsledky dokládají, že u křehkých pacientů s vysokým rizikem krvácení, kteří jsou při fibrilaci síní uspokojivě léčení warfarinem, není výhodné jejich převedení na přímá antikoagulancia.

Profesor Haluzík uvádí novinky v léčbě obezity a zaměřil se především na přípravek Saxenda a jeho benefity ve snížení hmotnosti.

Profesor Vojáček se zabývá otázkou podávání protidestičkové léčby včetně terapie kyselinou acetylsalicylovou v prvním měsíci po perkutánní koronární intervenci a uvádí výsledky studie STOPDAPT-3.

 

Hezké podzimní dny se zajímavými články Vám přeje

Prof. MUDr. Miroslav Souček, CSc.

II. interní klinika LF MU a FN u sv. Anny v Brně