Úvodník 06/2024
06/2024
Prof. MUDr. Libor Vítek, Ph.D.
Profesor Libor Vítek je významnou osobností v oblasti experimentální i klinické hepatologie a klinické biochemie. Svou dosavadní profesní vědeckou kariéru věnoval především výzkumu bilirubinu a jeho roli v lidském těle, přičemž jeho práce významně ovlivnila pochopení bilirubinu nejen jako toxické látky u novorozenců, ale i jako významného antioxidantu a ochranné látky v dospělém organismu. V této problematice patří profesor Vítek ke světové špičce, což dokládají i vyžádané přehledové práce v nejprestižnějších světových časopisech, např. v New England Journal of Medicine z roku 2020 nebo v časopise Hepatology z roku 2021.
Narodil se v roce 1969 v Praze, zde vystudoval sportovní gymnázium a poté nastoupil na tehdejší Fakultu všeobecného lékařství Univerzity Karlovy v Praze, kterou dokončil v roce 1994. Po absolutoriu nastoupil na I. interní kliniku Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN), kde pracoval na hepato-gastroenterologických odděleních pod vedením profesorky Brodanové a profesora Marečka. Ještě za studií na lékařské fakultě začal pracovat v laboratoři pro patofyziologii krve a jater na problematice metabolismu bilirubinu. Zde měl možnost poznat profesora Jirsu staršího, světově uznávaného vědce v tomto oboru. Na tomto pracovišti pokračoval i při klinické práci na I. interní klinice, nejprve na problematice střevního metabolismu bilirubinu, poté na studiích protektivního vlivu bilirubinu na vznik a rozvoj civilizačních onemocnění. V letech 1998-1999 absolvoval pracovní pobyt v hepatologické laboratoři proslulého prof. Feveryho na Katolické univerzitě v belgické Lovani.
Složil atestace z vnitřního lékařství a klinické biochemie, po restrukturalizaci oboru hepatologie ve VFN se přesunul na IV. interní kliniku. V roce 2000 se stal současně i vedoucím Hepatologické laboratoře Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky (ÚLBLD) VFN a 1. LF UK a poté vedoucím Centrálních výzkumných laboratoří ÚLBLD.
V roce 2001 získal doktorát v oboru biochemie a patobiochemie, v roce 2005 dokončil magisterské studium s udělením titulu MBA. V témže roce získal na 1. LF UK titul docent v oboru lékařská chemie a patobiochemie, o tři roky později pak na téže fakultě titul profesor ve stejném oboru.
Byl předsedou (a nyní je členem) oborové rady doktorského studia biochemie a patobiochemie 1. LF UK, je členem vědecké rady 1. LF UK a Fakulty potravinářské a biochemické technologie Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Je mnohaletým členem výboru České hepatologické společnosti České lékařské společnosti J. E. Purkyně.
Prof. Vítek publikoval řadu odborných článků, zejména v oblasti metabolismu bilirubinu a žlučových kyselin, které byly do současnosti citovány více než 7 000krát. Patří mezi nejcitovanější autory na 1. LF UK. Jeho vědecká kariéra zahrnuje i mezinárodní spolupráci s předními světovými pracovišti a výzkumnými centry. Mezi jeho nejbližší mezinárodní spolupracovníky patří např. prof. Claudio Tiribelli z univerzity v Terstu. Mimo jiné též úzce spolupracuje s kolegy ze Stanfordovy univerzity v USA či z univerzit v Nizozemsku. Mezinárodní spolupráce vedla k řadě špičkových publikací v oblasti metabolických poruch a onemocnění jater.
Prof. Vítek získal za svou vědeckou práci řadu ocenění. Jedním z nich je i prestižní cena Donatio Universitatis Carolinae, která je udělována za mimořádný přínos vědeckému výzkumu a prof. Vítek ji získal v roce 2021. Finanční prostředky spojené s touto cenou využívá prof. Vítek pro rozvoj své výzkumné skupiny.
Výzkumné granty, které prof. Vítek řešil, zahrnují jak národní, tak mezinárodní projekty, které se zaměřují na studium nových biomarkerů civilizačních chorob, rozvoj terapeutických postupů a zlepšení diagnostických metod. Jeho výzkum má translační charakter, což znamená, že jeho výsledky mohou být přímo využity v klinické praxi.
Profesor Vítek se současně zabývá i sportovní medicínou, zejména klinicko-biochemickými aspekty vrcholových sportovních výkonů. Spolupracuje s Českým olympijským výborem i s řadou českých olympijských medailistů. Jeho práce na optimalizaci stravovacích návyků pro zlepšení výkonu a prevenci přetížení organismu je příkladem toho, jak vědecký výzkum může mít přímý dopad do praxe.
Kromě výzkumu je prof. Vítek uznávaným pedagogem. Na 1. LF UK se věnuje nejen pregraduální výuce studentů medicíny, ale také vede řadu postgraduálních studentů, z nichž mnozí již dosáhli významných úspěchů a vychovávají další generaci vědců. Jeho pedagogický přístup se vyznačuje propojením teorie s praxí a důrazem na kritické myšlení a inovace. Prof. Vítek pravidelně přednáší na mezinárodních vědeckých konferencích a díky svému širokému vědeckému rozhledu je zván jako hostující přednášející na prestižní univerzity a výzkumná pracoviště. Vedle své odborné činnosti se věnuje také popularizaci vědy a šíření osvěty o důležitosti preventivní medicíny.
Přestože je prof. Vítek plně vytížený svými vědeckými a pedagogickými aktivitami, nachází si čas i na svůj osobní život. Je ženatý a má rodinu, která je pro něj velkou oporou. Ve svém volném čase se věnuje sportu, kromě toho rád cestuje a zajímá se o historii. Dříve se vrcholově věnoval rychlostní kanoistice, nyní mezi jeho nejoblíbenější sporty patří klasické zimní sporty, zejména běh na lyžích. Mnohokrát úspěšně absolvoval světově proslulé dálkové lyžařské závody. Pokud dovolí počasí a nabitý program, jezdí do práce na kole.
Profesor Vítek je uznávanou osobností české i světové vědy s širokým rozhledem. Věří v sílu vědy, aby nejen odhalovala nové poznatky, ale také měnila životy lidí. „Mým cílem je, aby vědecké poznatky našly své místo v každodenní medicínské praxi,“ říká. Jeho práce v oblasti funkce bilirubinu a dalších metabolitů je toho důkazem.
Prof. MUDr. Radan Brůha, CSc.
IV. interní klinika 1. LF UK a VFN, Praha