Vybrané články

Aktuální možnosti a novinky v léčbě hemofilie A

06/2024 MUDr. Ester Zápotocká
Hemofilie A je vzácné vrozené krvácivé onemocnění, u něhož jsou dnes možnosti léčby velmi široké. Zejména posledních deset let se neslo v duchu zavedení nových, až revolučních léčiv. Vedle klasické léčby koncentrátem srážecího faktoru VIII jsou dnes dostupné léky, které významně snižují riziko krvácení jinými mechanismy - tzv. nefaktorové léky. Do klinické praxe vstupuje technologicky upravený faktor VIII, který nabízí ochranu před krvácením tím, že dosažené hladiny FVIII u takto léčené osoby se pohybují v pásmu normalizované hemostázy. Moderní léčba hemofilie A přinesla pacientům šanci na život srovnatelný s vrstevníky a na plné zapojení do společnosti.
CELÝ ČLÁNEK

Inklisiran v léčbě hypercholesterolemie

06/2024 MUDr. Barbora Nussbaumerová, Ph.D.
Inklisiran se stává etablovaným lékem mezi hypoLipidemiky. Účinek je založený na principu „umlčování" translace RNA pomocí siRNA (small interfering RNA; short interfering RNA; silencing RNA). Inklisiran je podáván injekční formou 1* za půl roku k doposud užívané hypolipidemické léčbě. Inklisiran je zkoumán v rozsáhlém programu ORION. Popisujeme zkušenost s léčbou inklisiranem, včetně kazuistiky u pacienta v sekundární prevenci aterosklerotických vaskulárních onemocnění. Účinnost a snášenlivost inklisiranu při správné indikaci byla excelentní.
CELÝ ČLÁNEK

Ozanimod v léčbě relaps-remitentní roztroušené sklerózy – kazuistika

06/2024 MUDr. David Matyáš; doc. MUDr. Zbyšek Pavelek, Ph.D.
Ozanimod je lék hrazený k léčbě relaps-remitentní roztroušené sklerózy (RRRS) a ulcerózní kolitidy, v současné době je vyhodnocována studie jeho vlivu na Crohnovu chorobu. Stran léčby RRRS byla v několika studiích prokázána jeho účinnost oproti již zavedené léčbě i jeho příznivý bezpečnostní profil. Tento článek představuje kazuistiku pacienta s RRRS a UC, který byl léčen ozanimodem. Muž, u něhož byla ve 22 letech diagnostikována RRRS, prodělal během 17 let tři relapsy míšní symptomatiky a byl postupně léčen několika imunomodulačními léky, v roce 2023 byla zahájena léčba ozanimodem. Tato kazuistika naznačuje potenciál ozanimodu v léčbě pacientů s RRRS, kteří trpí i dalším autoimunitním onemocněním, jako je ulcerózní kolitida.
CELÝ ČLÁNEK

Rimegepant a jeho postavení v léčbě a profylaxi migrény

06/2024 Doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.
Migréna je v populaci poměrně vysoce prevaLentní primární bolest hlavy stále ne plně objasněné etioLogie a patofyziologie. Mezi léčebné modality v uplynulých letech vstoupily léčivé látky modulující aktivitu peptidu vázaného na gen kaLcitoninu (calcitonin gene-reLated peptide, CGRP). Sem patří i Látka rimegepant, jež působí jako antagonista příslušných receptorů. V textu je na pozadí farmakoLogických aspektů pojednáno jeho klinické využití v Léčbě akutní ataky migrény i v Léčbě profyLaktické.
CELÝ ČLÁNEK

Sekundárně progresivní forma roztroušené sklerózy a siponimod

06/2024 Doc. MUDr. Zbyšek Pavelek, Ph.D.
Roztroušená skleróza (RS) je závažné a chronické neurologické onemocnění, které může způsobit významnou invaliditu. Sekundárně progresivní RS (SPRS) je charakterizována kontinuálním zhoršováním neurologických funkcí s přítomností ojedinělých relapsů nebo bez nich. V březnu 2019 byl americkým Food and Drug Agency (FDA) schválen přípravek siponimod k léčbě SPRS s aktivitou onemocnění. Siponimod je první perorální lék pro SPRS s aktivitou onemocnění významně ovlivňující progresi disability a patologické změny v mozkové tkáni. Jedná se o modulátor receptoru pro sfingosin 1-fosfát (S1P) novější generace, který ovlivňuje receptory S1P1, čímž inhibuje vyplavování lymfocytů z lymfatických uzlin a thymu.
 
CELÝ ČLÁNEK

Obtížně léčitelné astma a refluxní choroba jícnu – dvě spojené nádoby

06/2024 MUDr. Alena Vlachová; MUDr. Anastasiia Gavriliuk; doc. MUDr. Libor Fila, Ph.D.
Refluxní nemoc jícnu, zejména její extraezofageální projevy, je jednou z významných komorbidit podílejících se na neúspěchu protiastmatické léčby. Podle fenotypu nasazená biologická léčba vedoucí ke zlepšení astmatu umožňuje dovyšetření a racionalizaci terapie.
CELÝ ČLÁNEK

Běžná variabilní imunodeficience – široké spektrum klinických projevů (stručný přehled, kazuistiky a léčebná strategie)

06/2024 Doc. MUDr. Pavlína Králíčková, Ph.D.
Běžná variabilní imunodeficience (common variable immunodeficiency, CVID) představuje heterogenní skupinu primárních protilátkových poruch imunity. V klinickém obrazu dominují bakteriální infekce, autoimunitní / dysregulanční komplikace a nádory. Zatímco infekční komplikace jsou poměrně dobře ovlivnitelné substituční léčbou imunoglobuliny, neinfekční komplikace významně negativně ovlivňují prognózu pacientů. Mezi nejzávažnější patří granulomatózně/lymfocytární intersticiální plicní nemoc, enteropatie vedoucí k malabsorpci a hepatopatie provázená portální hypertenzí. Léčebné strategie zahrnují kromě klasické imunosuprese i biologickou léčbu, především rituximab. Nádorová onemocnění postihují významně mladší jedince. Jedná se především o lymfomy a adenokarcinom žaludku. Z těchto důvodů je proto nezbytné pravidelné provádění screeningových vyšetření. Provedení genetického vyšetření je indikováno u všech nemocných, především však u těch, kteří trpí neinfekčními komplikacemi, což může pomoci při správné volbě cílené terapie.
CELÝ ČLÁNEK

Využití metamizolu a slabých opioidů k léčbě bolesti v revmatologii

06/2024 MUDr. Olga Šléglová
Neléčená nebo nedostatečně léčená bolest je jedním z nejčastějších zdravotních problémů, který narůstá s rostoucím věkem populace. U této starší populace je častější výskyt především degenerativních revmatických onemocnění. K dispozici je řada možností léčby, většinou však s jedním mechanismem účinku a omezeným dávkováním kvůli bezpečnosti a stropu účinnosti. V současnosti se klade důraz na maximální využití potenciálu stávajících analgetik pomocí jejich kombinací. Kombinace léků z různých tříd s odlišnými a doplňujícími se mechanismy účinku umožňuje účinnější analgezii při nižších dávkách, což snižuje nežádoucí účinky. Fixní kombinace dávkování nabízí výhody oproti samostatnému podávání dostupných léků na bolest.
CELÝ ČLÁNEK

Tyreopatie v těhotenství – význam screeningu, prevence a léčba

06/2024 MUDr. Marcela Dvořáková, Ph.D.
Tyreopatie patří mezi nejčastější endokrinní onemocnění spolu s diabetem. Zaplňují více než 80 % činnosti endokrinologických pracovišť v České republice. Prevalence tyreopatií v graviditě se různí podle typu. Tyreopatie, které postihují značnou část žen ve fertilním věku, je nutné včas diagnostikovat a léčit, aby se předešlo komplikacím v těhotenství a nedošlo intrauterinně k poruchám vývoje plodu a postnatálně k poruchám psychomotorického vývoje dítěte. Česká endokrinologická společnost České lékařské společnosti J. E. Purkyně vydala doporučení pro prevenci, časný záchyt a léčbu tyreopatií v těhotenství 2018 s novelizací v březnu 2023. Podle tohoto platného doporučení by mělo být provedeno vyšetření funkce štítné žlázy u všech žen se zvýšeným rizikem tyreopatie v těhotenství.
CELÝ ČLÁNEK

Pokroky v léčbě transthyretinové amyloidní kardiomyopatie

06/2024 MUDr. Renáta Aiglová, Ph.D., MUDr. Eniko Marczibál; MUDr. Ivona Šimková; prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, FACC, MBA
Transthyretinová amyloidní kardiomyopatie je progresivní fatální onemocnění. Patofyziologickým podkladem tohoto onemocnění je depozice amyloidních fibril transthyretinu v myokardu. Recentně publikovaná data nám ukazují, jak mylné představy jsme donedávna o tomto onemocnění měli. Díky dostupné diagnostice se ukazuje, že již nemůžeme toto onemocnění považovat za vzácné. Rovněž již máme dostupnou specifickou terapii a další výzkum v této oblasti stále probíhá. Kromě specifické terapie je součástí komplexní léčby i terapie srdečního selhání, arytmických komplikací a prevence tromboembolismu. Nesmíme však zapomenout, že amyloidóza je systémové onemocnění, které je spojeno s řadou extrakardiálních projevů – neuropatií, nefropatií, syndromem karpálního tunelu a řadou dalších.
CELÝ ČLÁNEK

Mavakamten v léčbě obstrukční formy hypertrofické kardiomyopatie

06/2024 Doc. MUDr. Miloš Kubánek, Ph.D.
Cílem práce je popsat aktuální léčebný algoritmus obstrukční formy hypertrofické kardiomyopatie (HCM), kde je novinkou zařazení inhibitoru srdečního myosinu mavakamtenu. Klasické sarkomerické formy HCM se z patofyziologického hlediska vyznačují hyperkontraktilitou sarkomery, poruchou relaxace a variabilním výskytem obstrukce výtokového traktu (left ventricular outflow tract, LVOT). Na molekulární úrovni je příčinou těchto změn deplece superrelaxované formy hlavic těžkého řetězce srdečního myosinu, zvýšený počet aktin-myosinových interakcí a zvýšená spotřeba energie. Inhibice ATPázy srdečního myosinu mavakamtenem korigovala hyperkontraktilitu a porušenou relaxaci kardiomyocytů v tkáňových a zvířecích modelech genetických forem HCM. Klinický program s mavakamtenem tyto výsledky replikoval a v randomizovaných studiích fáze III (Explorer-HCM, Valor-HCM) vedl k následujícím závěrům. U obstrukční HCM mavakamten zlepšoval symptomatologii a toleranci zátěže, dále snižoval gradient ve LVOT a potřebu invazivní septální ablace. Mavakamten byl proto jako první inhibitor srdečního myosinu zařazen do algoritmu léčby symptomatických pacientů s HCM a přetrvávající významnou obstrukcí LVOT na konvenční léčbě beta-blokátory, disopyramidem, verapamilem nebo diltiazemem. Rizikem léčby inhibitory srdečního myosinu je vznik reverzibilní systolické dysfunkce levé komory, proto je nezbytná pečlivá titrace dávky léčiva a dlouhodobé echokardiografické sledování nemocných ve specializovaných centrech. Základní informace z farmakologie mavakamtenu, s ohledem na možnost interakcí s jídlem a léky, jsou uvedeny v závěrečné části tohoto textu.
 
CELÝ ČLÁNEK

Úvodník 06/2024

06/2024 Prof. MUDr. Radan Brůha, CSc.
CELÝ ČLÁNEK

Úspěšná léčba anifrolumabem pacientky se systémovým lupus erythematodes - kazuistika

05/2024 MUDr. Gabriela Vejvarová; MUDr. Jana Hurňáková, Ph.D.; doc. MUDr. Rudolf Horváth, Ph.D.
V tomto kasuistickém sdělení autoři popisují případ léčby pacientky se systémovým lupus erythematodes s dominantním kožně-slizničním postižením pomocí anifrolumabu, nové monoklonální protilátky proti receptoru pro interferon I. typu.
CELÝ ČLÁNEK

Ritlecitinib jako nová možnost léčby pacientů s alopecia areata

05/2024 MUDr. Barbora Šochmanová
Alopecia areata (AA) je autoimunitní onemocnění postihující vlasové folikuly. Podle tíže onemocnění se u pacientů setkáváme s ložiskovou ztrátou vlasů v podobě ostře ohraničených lysin různé velikosti až po kompletní ztrátu vlasové kštice s postižením ochlupení těla nebo bez něj. K určení závažnosti onemocnění slouží základní hodnoticí škála SALT (Severity of Alopecia Tool). Stupnice se pohybuje od SALT 0 až po SALT 100, kdy SALT 100 odpovídá kompletní vlasové ztrátě, SALT 50 znamená, že přesně polovina vlasové pokrývky chybí. Hodnota SALT 0 svědčí o intaktní kštici. Hodnota SALT > 50, tedy závažná alopecia areata, je indikací k zahájení systémové terapie moderními přípravky. Ritlecitinib představuje kinázový inhibitor schválený European Medicines Agency pro terapii alopecia areata u dospělých pacientů a dětí starších 12 let.
CELÝ ČLÁNEK

Mirikizumab v léčbě ulcerózní kolitidy

05/2024 MUDr. Dana Ďuricová, Ph.D.
Mirikizumab je humanizovaná monoklonální protilátka (imunoglobulin) typu G (IgG4) proti podjednotce p19 interleukinu 23 (IL-23). Vazba mirikizumabu na podjednotku p19 IL-23 vede k inhibici vazby na jeho receptor, čímž dochází k ovlivnění intracelulární signalizace zodpovědné za prozánětlivý účinek. Výsledky klinických studií fáze III prokázaly dobrou účinnost a celkovou bezpečnost tohoto léčiva u pacientů s ulcerózní kolitidou. Mirikizumab byl v roce 2023 schválen European Medicines Agency (EMA) pro léčbu ulcerózní kolitidy.
CELÝ ČLÁNEK

Nové přístupy v diagnostice a léčbě paroxysmální noční hemoglobinurie

05/2024 Prof. MUDr. Jaroslav Čermák, CSc.
Paroxysmáiní noční hemoglobinurie (PNH) je kionáiní onemocnění kmenové krvetvorné buňky charakterizované deficitem inhibitorů kompiementu na povrchu buněk. Nekontrolovaná aktivace kompiementu vede k intravaskuiární hemoiýze erytrocytů s vysokým rizikem trombotických komplikací a k selhání kostní dřeně. Anemie a cytopenie v dalších krevních řadách patří společně s hemogiobinurií a vysokou incidencí trombotických komplikací k hlavním příznakům onemocnění. Onemocnění vede k postižení orgánů, zejména k renáiní insuficienci a piicní hypertenzi. V diagnostice hraje zásadní roii detekce deficitu inhibitorů pomocí průtokové cytometrie. Na PNH je třeba myslet u stavů s negativním Coombsovým testem na hemoiytickou anemii, zejména se současnou cytopenií v dalších řadách, u apiastické anemie či při suspekci na myeiodyspiastický syndrom a rovněž u nemocných s trombózou, zejména v atypických lokalizacích u mladších nemocných. V iéčbě se používají u stavů s opakovanou těžkou hemoiýzou inhibitory siožky C5 a C3 kompiementu. Nemocní s hypopiastickou formou PNH a seiháním kostní dřeně jsou indikováni k transpiantaci krvetvorných buněk, aiternativou u těchto nemocných je podání kombinované imunosuprese.
CELÝ ČLÁNEK

Eozinofilní granulomatóza s polyangiitidou z pohledu pneumologa - možnosti léčby

05/2024 Doc. MUDr. Martina Doubková, Ph.D.
Eozinofilní granulomatóza s polyangiitidou (eosinophilic granulomatosis with polyangiitis, EGPA) je vzácné multisystémové onemocnění řazené mezi vaskulitidy asociované s protilátkami proti cytoplazmě neutrofilní granulocyty (antineutrophil cytoplasmic antibody, ANCA). Mezi závažné orgánové a potenciálně život ohrožující manifestace patří postižení srdce, plic, nervového systému, ledvin, trávicího traktu a kůže. Postižení srdce je hlavní příčinou mortality a nepříznivé prognózy. Časná diagnostika EGPA je zcela zásadní. Léčba závisí na charakteru a závažnosti postižení a je rozdělena na indukční a udržovací. Podáváme přehled recentních doporučení klasifikace a léčby.
CELÝ ČLÁNEK

Léčba plicního karcinomu v roce 2024

05/2024 MUDr. Markéta Černovská
Plicní karcinom stojí celosvětově na prvním místě v úmrtí na nádorové onemocnění. Nemalobuněčný plicní karcinom (non-small-cell lung cancer, NSCLC) tvoří 80 % všech plicních karcinomů. V posledních dvou desetiletí došlo v léčbě tohoto onemocnění k zásadním změnám. Zařazením cílené léčby a imunoterapie došlo k prodloužení doby celkového přežití. Inhibitory kontrolních bodů (immune checkpoint inhibitor, ICI) jsou monoklonální protilátky s imunomodulačním účinkem, které blokují brzdné mechanismy aktivace T buněk. Cílená léčba zase ovlivňuje proteiny, které kontrolují proliferaci a šíření nádorových buněk.
CELÝ ČLÁNEK

Možnosti současné léčby cystické fibrózy

05/2024 MUDr. Nela Šťastná
Cystická fibróza je vzácné onemocnění, u kterého na podkladě mutace proteinu CFTR (fibrosis transmembrane conductance regulator, CFTR) dochází ke zvyšování viskozity hlenů exokrinních buněk, jenž následně způsobují poruchu funkce až destrukci některých orgánů (plíce, slinivka břišní, játra, střeva, chámovody aj.). Konzervativní léčba se skládá z mukolytik, bronchodilatancií, nekompromisní antibiotické terapie, substituční léčby pankreatických enzymů, suplementace vitaminů, léčbě jaterního selhávání a léčbě ostatních komorbidit a podpůrné terapie. Vysoce účinné modulátory CFTR významně zlepšují plicní funkce, zlepšují vstřebávání živin a nutriční stav, kvalitu života a v neposlední řadě předpokládanou délku života.
CELÝ ČLÁNEK
1 2 3 4 41 42 43