Vybrané články

Léčba inclisiranem u pacienta v sekundární prevenci kardiovaskulárních onemocnění

01/2025 Doc. MUDr. Lubica Cibičková, Ph.D.
Inclisiran je zástupcem injekčních hypolipidemik, který cílí na potlačení syntézy enzymu proproteinové konvertázy subtilisinu/kexinu 9 (proprotein convertase subtilisin/kexin type 9, PCSK9) a tím snižuje koncentraci cholesterolu (především LDL [lipoproteiny o nízké hustotě, low density lipoprotein] cholesterolu) v krvi. Lze jej podávat jak v primární prevenci (u pacientů s familiární hypercholesterolemií), tak v prevenci sekundární. Kazuistika demonstruje účinnou léčbu inclisiranem u pacienta s ischemickou chorobou srdeční.
CELÝ ČLÁNEK

Léčba arteriální hypertenze v kontextu celkového kardiovaskulárního rizika – nástroje a nástrahy na cestě k cílovým hodnotám

01/2025 MUDr. Ivona Šimková; MUDr. Eva Kociánová, Ph.D.; MUDr. Jana Obrová; MUDr. Tomáš Kvapil; MUDr. Jan Olšr; MUDr. Renáta Aiglová, Ph.D.; prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc.
Článek se zabývá farmakoterapií arteriální hypertenze. Zdůrazňuje důležitost odhadu a snížení celkového kardiovaskulárního rizika ve snaze o ovlivnění dlouhodobé prognózy. Kromě platné definice hypertenze zmiňuje také novou kategorii elevovaného krevního tlaku, která je vymezena současnými doporučenými postupy European Society of Cardiology z roku 2024. Správně zvolená farmakologická léčba, zvláště kombinační, je zásadní nejen pro okamžitou účinnou kontrolu krevního tlaku, ale také pro prevenci komplikací, na prvním místě cévní mozkové příhody (CMP). Zmíněny jsou přínosy fixních kombinací s důrazem na adherenci a perzistenci pacientů i terapeutickou inercii. Kazuistika pětačtyřicetileté pacientky ilustruje širší využitelnost fixních kombinací při iniciální terapii mírné hypertenze.
CELÝ ČLÁNEK

Respirační syncytiální virus a možnosti prevence – kazuistika

01/2025 MUDr. Jiří Hanousek; MUDr. Ludmila Bezdíčková
Článek se zabývá infekcí respiračním syncytiálním virem a její prevencí. Respirační syncytiální virus způsobuje závažné infekce dýchacích cest s epidemickým výskytem v zimních měsících. Nejnebezpečnější je pro novorozence, kojence, seniory a chronicky nemocné. Léčba je pouze symptomatická. Extrémně důležitá je prevence, pro kterou jsou v České republice relativně nově schválené vakcíny, které poskytují vysokou míru ochrany a jsou určeny pro dospělé starší 60 let (Arexvy i Abrysvo), pro osoby ve věku 50-59 let se zvýšeným rizikem těžkého průběhu (jen Arexvy) a pro těhotné ženy, kde je hlavním cílem pasivní ochrana novorozence po vakcinaci matky (jen Abrysvo). Očkování by mělo být doporučeno všem ve výše zmíněných skupinách. Bezpečnostní profil mají vakcíny velmi dobrý.
CELÝ ČLÁNEK

Duální inhibice IL-17 A i IL-17 F v léčbě psoriatické artritidy

01/2025 MUDr. David Suchý, Ph.D.
Bimekizumab je humanizovaná monoklonální protilátka (imunoglobulin typu G1, IgG1), která selektivně a silně inhibuje interleukin (IL) 17A i 17F a je účinnější při potlačování prozánětlivých cytokinů in vitro ve srovnání s inhibicí samotných IL-17A nebo IL-17F. Podle výsledků z klinických studií fáze III BE OPTIMAL a BE COMPLETE duální inhibice IL-17A a IL-17F bimekizumabem vede k většímu zlepšení kloubních a kožních výsledků ve srovnání s placebem u pacientů s aktivní psoriatickou artritidou naivních vůči biologickým chorobu modifikujícím lékům (biologic disease-modifying antirheumatic drugs, bDMARD) nebo s předchozí nedostatečnou odpovědí nebo na inhibici tumor nekrotizujícího faktoru (TNF) nebo s intolerancí inhibice TNF. Po 16 týdnech dosáhlo 50% zlepšení podle klasifikačních kritérií American College of Rheumatology (ACR50) více pacientů v léčebných skupinách než ve skupinách s placebem (44 % oproti 10 % ve studii BE OPTIMAL; 43 % oproti 7 % ve studii BE COMPLETE). Bezpečnostní profil bimekizumabu byl konzistentní s předchozími zprávami.
CELÝ ČLÁNEK

Pokroky v léčbě srdečního selhání se sníženou ejekční frakcí

01/2025 MUDr. Monika Špinarová, MSc. Ph.D.; prof. MUDr. Lenka Špinarová, Ph.D., FESC; prof. MUDr. Jiří Vítovec, CSc.
Farmakoterapie pacientů se srdečním selháním se sníženou ejekční frakcí (heart failure with reduced ejection fraction, HFrEF) je velmi dynamickým odvětvím kardioiogie s intenzivním výzkumem. Doporučené postupy European Society of Cardiology (ESC) z roku 2021 byly významně aktualizovány dodatkem z roku 2023. Mezi současné základní pilíře léčby HFrEF patří inhibitory angiotenzin konvertujícího enzymu (angiotensin-converting enzyme inhibitor, ACEI), biokátory receptoru AT1 pro angiotenzin II (angiotensin II receptor 1 blockers, ARB) (sartany) nebo inhibitor angiotenzinových receptorů a nepriiysinu (angiotensin receptor-nepriiysin inhibitor, ARNI), beta-biokátory, inhibitory sodíko-giukózového kotransportéru 2 (sodium-glucose co-transporter 2, SGLT2) (giifloziny) a antagonisté mineraiokortikoidních receptorů (mineraiocorticoid receptor antagonist, MRA). Diuretika jsou doporučena při známkách městnání. K dispozici jsou i daiší přípravky, které si již získaly své místo v celkové strategii iéčby. Jedná se především o intravenózní přípravky pro substituci železa, vericiguat a tafamidis. Důležitý je správný management iéčby HFrEF včetně prevence, včasného nasazení iéčby a uptitrace dávky.
CELÝ ČLÁNEK

Význam stanovení NT-pro BNP v předpovědi rizika srdečního selhání

01/2025 Prof. MUDr. Filip Málek, Ph.D., MBA, FHFA
 
Stanovení koncentrace natriuretických peptidů patří k hlavním pomocným laboratorním metodám diagnostiky srdečního selhání. V současné době se doporučuje stanovení koncentrace N-terminálního fragmentu prohormonu natriuretického peptidu typu B (NT-proBNP) v krvi. Vyšetření NT-proBNP slouží k diagnostice a prognostické stratifikaci pacientů s akutním a chronickým srdečním selháním a v diferenciální diagnostice akutní dušnosti na pohotovosti. Patří mezi významné metody hodnocení rizika u pacientů s akutním infarktem myokardu (IM) a u plicní embolie. V poslední době se objevují důkazy pro to, že stanovení NT-proBNP může vést k předpovědi srdečního selhání u osob s vysokým rizikem kardiovaskulárních onemocnění.
CELÝ ČLÁNEK

Je něco nového v diagnostice a léčbě syndromu diabetické nohy?

01/2025 MUDr. Pavlína Piťhová, Ph.D.
Syndrom diabetické nohy je závažnou komplikací diabetů, rozvoj ulcerace významným způsobem ovlivňuje prognózu pacientů. Jedná se o problém komplexní a diagnostika a léčba musejí být rychlé a efektivní. Je zapotřebí nepodcenit především přítomnost ischemie, po které je nutné aktivně pátrat. Jak v diagnostice, tak v léčbě ischemie dolních končetin jsou v současnosti dostupné nové metody. V léčbě je zapotřebí dbát na komplexní a rychlý přístup.
CELÝ ČLÁNEK

Nefroprotekce antidiabetik

01/2025 Doc. MUDr. Denisa Janíčková Ždárská, Ph.D.
Chronické onemocnění ledvin (chronic kidney disesase, CKD) je spojeno se zvýšenou morbiditou a mortalitou, zejména z kardiovaskulárních (KV) příčin, a to zejména u osob s diabetes mellitus (DM). Již přítomnost DM zvyšuje KV riziko a potencuje riziko CKD. Proto má vedle kontroly glykemie klinický význam i prevence a léčba CKD, která má zpomalit její progresi. Významný nefroprotektivní účinek nových antidiabetik, konkrétně inhibitorů sodíko-glukózového kotransportéru 2 (sodium-glucose cotransporter 2, SGLT2) a agonistů receptoru pro glukagonu podobný peptid 1 (glucagon-like peptide 1 receptor agonist, GLP-1 RA), byl prokázán vedle jejich účinku na snížení koncentrace glukózy ve velkých KV studiích. Léčba inhibitory SGLT2 podobně jako GLP-1 RA je spojena s nižším rizikem poklesu glomerulární filtrace (glomerular filtration rate, GFR) v průběhu času jak u diabetické, tak nediabetické populace. Podle současných doporučení se inhibitory SGLT2 a/nebo GLP-1 RA doporučují osobám s DM, které mají chronické onemocnění ledvin a/nebo zvýšené KV riziko. Nefroprotektivní vlastnosti však nabízejí i další antidiabetika, o nichž bude v tomto přehledu rovněž pojednáno.
CELÝ ČLÁNEK

Screening diabetické retinopatie v ordinaci diabetologa: co je nového

01/2025 Prof. MUDr. Milan Kvapil, CSc., MBA
Vyšetření očního pozadí je úhelným kamenem screeningu diabetické retinopatie a základní podmínkou intenzivní léčby a prevence progrese. Doporučení vyšetřit každého pacienta s diabetem jednou ročně není v České republice naplňováno. Novou cestou, která umožní zlepšit situaci, je hrazení vyšetření nonmydriatickoou funduskamerou v ordinaci specialisty a vyhodnocení nálezu pomocí programů umělé inteligence. Jsou vyvíjeny prostředky k realizaci metod „teieoftaimoiogie" v reálné praxi, z nichž je nejblíže běžnému použití metoda sebevyšetření očního pozadí pomocí „chytrého" telefonu.
CELÝ ČLÁNEK

Survodutid – perspektiva dalšího rozšíření léčby obezity, diabetes mellitus 2. typu a MASLD

01/2025 MUDr. Eva Račická
První schválený agonista receptoru pro glukagonu podobný peptid-1 (giucagon-iike peptide-1 receptor agonist, GLP-1 RA) byl uveden do klinické praxe v roce 2005 a byl určen k léčbě diabetes mellitus 2. typu. Velmi rychlý vývoj přinesl další molekuly, které vedle vlivu na snížení glykemie vedou k významnému poklesu hmotnosti. Další vědecký výzkum na poli inkretinové léčby přinesl do praxe kombinaci agonistů receptorů inkretinových hormonů GLP-1 a glukózo-dependentního inzulinotropního peptidu (glucose-dependent insulinotropic polypeptide, GIP). Tato kombinace se ukázala být účinná v poklesu hmotnosti a zlepšení metabolismu více než monoterapie GLP-1 RA. Tato kombinace také stejně jako agonista GLP-1R semaglutid prokázala určitý účinek na jaterní steatózu asociovanou s metabolickou dysfunkcí (metabolic dysfunction-associated steatotic liver disease, MASLD). Survodutid (BI456906) je lék, který prochází klinickými studiemi, je to dlouhodobě účinkující duální agonista receptorů glukagon/GLP-1 (GCGR/GLP1R). Oba hormony mají rozhodující úlohu v řízení metabolických funkcí. První výsledky z klinických studií prokázaly významný vliv na zlepšení kompenzace diabetes mellitus 2. typu, pokles hmotnosti a metabolické dysfunkce spojené s metabolickou steatohepatitidou (metabolic associated steatohepatitis, MASH) oproti placebu. Článek podává informace o dosud proběhlých klinických studiích fáze I a II se survodutidem, které se zabývaly jeho vlivem na snížení hmotnosti, hodnoty koncentrací glykovaného hemoglobinu (HbA1c) a vlivu na biomarkery MASLD a jaterní cirhózy, včetně jeho bezpečnosti.
CELÝ ČLÁNEK

Canagliflozin v léčbě diabetes mellitus 2. typu – kazuistika

01/2025 MUDr. Alena Adamíková, Ph.D.
Canagliflozin patří do skupiny inhibitorů sodíko-giukózového kotransportéru 2 (sodium-glucose co-transporter 2, SGLT2), která je již dlouhodobě v klinické praxi. Jeho účinnost na kardiovaskulární i renální cíle a bezpečnost byla ověřena řadou randomizovaných studií (program studií CANVAS, CREDENCE). V kazuistice je popisována léčba diabetu 2. typu u 711etého pacienta, který je léčen canagliflozinem dva roky. Tato léčba umožnila ukončení podávání sulfonylurey, která vedla k většími riziku hypoglykemií. Komplikace terapie nebyly zaznamenány, nedošlo k progresi nefropatie.
CELÝ ČLÁNEK

Inzulínové pumpy v léčbě diabetu

01/2025 MUDr. Jitka Homolová
Objev inzulinu v roce 1921 znamenal revoluci v léčbě diabetes mellitus. Od počátečních intravenózních aplikací inzulinu se léčba přesunula k subkutánním injekcím a následně k využití inzulinových per. Významný pokrok přinesly inzulinové pumpy, které umožňují kontinuální subkutánní podávání inzulinu a tím napodobení fyziologické sekrece. Propojení inzulinových pump s kontinuální monitorací glukózy vedlo k vývoji hybridních uzavřených smyček. Tyto systémy využívají algoritmy pro automatickou úpravu dávek inzulinu na základě aktuálních a predikovaných hodnot glykemie. Výsledkem je zlepšení glykemické kontroly, snížení variability glykemie a snížení rizika jak hypoglykemických, tak hyperglykemických epizod.
 
CELÝ ČLÁNEK

Deintenzifikace inzulinoterapie u diabetes mellitus 2. typu v klinické praxi

01/2025 MUDr. Peter Novodvorský, Ph.D.; MUDr. Ondřej Žižka; prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.
Potřeba simplifikace (deintenzifikace) intenzifikovaného inzulínového režimu (IIR) je u pacientů s diabetes mellitus 2. typu důsledkem častého zahajování této terapie v minulosti, kdy nebyly k dispozici jiné alternativy. Deintenzifikace je v současné době umožněna dostupností fixních kombinací bazálního inzulinu a agonistů receptoru glukagonu podobného peptidu 1 (giukagon-iike peptide 1, GLP-1) (iGlarLixi, IDegLira). Studie IDEAL prokázala, že deintenzifikace IIR přechodem na iGlarLixi je u pacientů s diabetes mellitus 2. typu účinnou a bezpečnou možností simplifikace terapie, která poskytuje porovnatelnou glykemickou kompenzaci, benefity redukce tělesné hmotnosti, snížení množství inzulinových injekcí a celkové denní dávky inzulínu, zlepšení hodnot při kontinuálním monitorování glykemie (continuous glucose monitoring, CGM), a to bez zvýšeného rizika hypoglykemie a s vyšší spokojeností pacientů s léčbou.
CELÝ ČLÁNEK

Perorální semaglutid a jeho význam a perspektivy v léčbě diabetů 2. typu a jeho komplikací

01/2025 Prof. MUDr. Martin Haluzík, DrSc.
Semaglutid patří mezi agonisty giukagon-iike peptidu 1 (GLP-1) s vysokou homologií s lidským GLP-1. Je jedinou látkou z této skupiny, která je dostupná jak v injekční formě s podáváním 1* týdně, tak i v perorální formě s podáváním 1* denně. Injekční semaglutid je v současné době spolu s duálním GLP-1/GIP agonistou tirzepatidem nejúčinnějším neinzulinovým antidiabetikem s potvrzenými kardioprotektivními a renoprotektivními účinky. Perorální semaglutid je příkladem jedné z nejvýznamnějších biotechnologických inovací v současné medicíně, protože možnost podávání peptidového léku perorálně je s ohledem na jeho komplexní strukturu zcela ojedinělá. Perorální semaglutid je nejúčinnějším perorálním antidiabetikem s výborným účinkem nejen na kompenzaci diabetu, ale také na snížení hmotnosti, zlepšení lipidogramu a s pozitivním ovlivněním dalších kardiovaskulárních rizikových faktorů. Tento článek shrnuje aktuální poznatky o využití perorálního semaglutidu v léčbě diabetu 2. typu a také při ovlivnění komorbidit tohoto onemocnění a zabývá se dalšími perspektivami využití této látky v kontextu diabetu 2. typu a jeho komplikací.
CELÝ ČLÁNEK

Aktuální možnosti a novinky v léčbě hemofilie A

06/2024 MUDr. Ester Zápotocká
Hemofilie A je vzácné vrozené krvácivé onemocnění, u něhož jsou dnes možnosti léčby velmi široké. Zejména posledních deset let se neslo v duchu zavedení nových, až revolučních léčiv. Vedle klasické léčby koncentrátem srážecího faktoru VIII jsou dnes dostupné léky, které významně snižují riziko krvácení jinými mechanismy - tzv. nefaktorové léky. Do klinické praxe vstupuje technologicky upravený faktor VIII, který nabízí ochranu před krvácením tím, že dosažené hladiny FVIII u takto léčené osoby se pohybují v pásmu normalizované hemostázy. Moderní léčba hemofilie A přinesla pacientům šanci na život srovnatelný s vrstevníky a na plné zapojení do společnosti.
CELÝ ČLÁNEK

Inklisiran v léčbě hypercholesterolemie

06/2024 MUDr. Barbora Nussbaumerová, Ph.D.
Inklisiran se stává etablovaným lékem mezi hypoLipidemiky. Účinek je založený na principu „umlčování" translace RNA pomocí siRNA (small interfering RNA; short interfering RNA; silencing RNA). Inklisiran je podáván injekční formou 1* za půl roku k doposud užívané hypolipidemické léčbě. Inklisiran je zkoumán v rozsáhlém programu ORION. Popisujeme zkušenost s léčbou inklisiranem, včetně kazuistiky u pacienta v sekundární prevenci aterosklerotických vaskulárních onemocnění. Účinnost a snášenlivost inklisiranu při správné indikaci byla excelentní.
CELÝ ČLÁNEK

Ozanimod v léčbě relaps-remitentní roztroušené sklerózy – kazuistika

06/2024 MUDr. David Matyáš; doc. MUDr. Zbyšek Pavelek, Ph.D.
Ozanimod je lék hrazený k léčbě relaps-remitentní roztroušené sklerózy (RRRS) a ulcerózní kolitidy, v současné době je vyhodnocována studie jeho vlivu na Crohnovu chorobu. Stran léčby RRRS byla v několika studiích prokázána jeho účinnost oproti již zavedené léčbě i jeho příznivý bezpečnostní profil. Tento článek představuje kazuistiku pacienta s RRRS a UC, který byl léčen ozanimodem. Muž, u něhož byla ve 22 letech diagnostikována RRRS, prodělal během 17 let tři relapsy míšní symptomatiky a byl postupně léčen několika imunomodulačními léky, v roce 2023 byla zahájena léčba ozanimodem. Tato kazuistika naznačuje potenciál ozanimodu v léčbě pacientů s RRRS, kteří trpí i dalším autoimunitním onemocněním, jako je ulcerózní kolitida.
CELÝ ČLÁNEK

Rimegepant a jeho postavení v léčbě a profylaxi migrény

06/2024 Doc. MUDr. Jiří Slíva, Ph.D.
Migréna je v populaci poměrně vysoce prevaLentní primární bolest hlavy stále ne plně objasněné etioLogie a patofyziologie. Mezi léčebné modality v uplynulých letech vstoupily léčivé látky modulující aktivitu peptidu vázaného na gen kaLcitoninu (calcitonin gene-reLated peptide, CGRP). Sem patří i Látka rimegepant, jež působí jako antagonista příslušných receptorů. V textu je na pozadí farmakoLogických aspektů pojednáno jeho klinické využití v Léčbě akutní ataky migrény i v Léčbě profyLaktické.
CELÝ ČLÁNEK
1 2 3 4 42 43 44